Archiwum luty 2016


lut 17 2016 Uczmy się, czytajmy dla i z dziećmi i zmieniajmy...
Komentarze (0)

 

Psychologowie, badacze społeczni biją na alarm, społeczeństwo coraz mniej czyta! I oczywiście można tłumaczyć tą sytuację ciągłym pośpiechem, zabieganiem i brakiem czasu na jakiekolwiek rozrywki, ale… może zamiast szukać wymówek każdego dnia przeczytamy kilka stron książki?

Po co czytać?

To pytanie zadają dzieci, które muszą każdego dnia przeczytać kilka wersów czy stron książki dla dzieci, jako zadanie domowe. Ale pytanie to też zadają sobie coraz częściej dorośli. Przecież wszelkiego typu książek można posłuchać albo obejrzeć film… Oczywiście, że można. Tylko, że czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i podświadomie uczy gramatyki i interpunkcji. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na powrót do lat młodości i czytanie książek dla dzieci czy też wybierzemy literaturę faktu, a może lekką komedie, romans czy kryminał, każda z tych pozycji da nam czy dzieciom więcej niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Co dać do czytania dzieciom?

Ciekawe, kolorowe opowiadania. Najpierw krótkie, z czasem dłuższe. Najważniejsze, by tematyka, stosunek obrazków do tekstu był dopasowany do wieku dziecka. Książki dla dzieci to naprawdę niezwykle bogata oferta, rynek, który wydaje się nie mieć końca. Klasyczne bajki, nowoczesne opowiadania dopasowane do problemów współczesnych dzieci i nastolatków, to wszystko sprawia, że przy okazji zaszczepiania miłości do książek i czytania w dzieciach, sami możemy dowiedzieć się o nowych zjawiskach, potrzebach czy trendach w świecie kilku/ kilkunastolatków. Źródło: księgarnia PWN.

ksiazkoweeldorado   
lut 16 2016 Horrory nie zawsze straszne
Komentarze (0)

 

Nie jest łatwo znaleźć dobre książki horrory i osoby, którym marzą się powieści, po których będą budzić się w nocy nasłuchując, czy nic się do nich nie zbliża, mają nie lada problem. Wynika to przede wszystkim z tego, że w filmie znacznie łatwiej jest zbudować napięcie, choćby obecnością odpowiedniej muzyki, pisarz zaś ma o wiele trudniejsze zadanie, czytanie można też przerwać w dowolnym momencie, nic więc dziwnego, że nie ma takiego efektu. Ale nie tylko o tę kwestię chodzi.


Horrory, które wcale nimi nie są


Powieści grozy zawsze budzą duże zainteresowanie, zwłaszcza jeśli pisane są przez znanych, poczytnych autorów. Dobrze się sprzedają, dlatego wydawcy chętnie określają je mianem książek horrorów jeśli tak naprawdę strachu jest w nich tyle, co na lekarstwo. Często są to dobre, bardzo ciekawe książki, z wciągającą fabułą, elementami thrilleru psychologicznego czy też w ogóle łączą w sobie różne gatunki. Czyta się je z zapartym tchem, jak na przykład "Pod kopułą" mistrza Stephena Kinga, ale wzbudzają emocje zgoła inne niż strach. Miłośnicy mocnych wrażeń muszą to mieć na uwadze i zawsze sprawdzać, o czym jest fabuła, szukając po tym, co najbardziej ich przeraża - wampiry, zombie czy jeszcze inne motywy.

ksiazkoweeldorado   
lut 16 2016 Popularność książek histrorycznych
Komentarze (0)

 

Stare łacińskie przysłowie mówi: Historia magistra viae est (historia jest nauczycielką życia). I to właśnie ta cecha historii przyciąga czytelników, którzy pragną poznać jakie błędy popełnili nasi przodkowie, czy można było ich uniknąć i jakie były tego konsekwencje..


Popularność książek historycznych


Każdy z nas ma w sobie coś takiego, co powoduje, że chętnie oceniamy innych i uważamy, że zrobilibyśmy to lepiej lub inaczej. Jest to tzw. krytycyzm.


Literatura historyczna daje ogromne możliwości do rozwoju krytycyzmu intelektualnego. Czytelnik w oparciu o przedstawiane fakty, wydarzenia może dokonywać ich oceny, ale także może oceniać stanowisko autora i jego obiektywizm. Dzięki temu rozwija doskonale umiejętność logicznego myślenia.


Książki historyczne rozwijają także wyobraźnię i pozwalają zrozumieć mechanizmy rządzące światem, dlaczego doszło do II wojny światowej, mimo tragicznych doświadczeń I wojny, co spowodowało, że Stalin i Hitler zyskali masowe poparcie.


Cezar, Jagiełło, Napoleon to nie tylko zwycięscy wodzowie, ale także ludzie z krwi kości, którzy mieli swoje słabości. To właśnie odbrązawianie wielkich bohaterów przyciąga wielu czytelników do monografii historycznych i pamiętników.

ksiazkoweeldorado   
lut 16 2016 Kryminały w stylu retro
Komentarze (0)

 

Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy miłość do historii chcą połączyć z zamiłowaniem do rozwiązywania kryminalnych zagadek. Kryminały utrzymane w stylu retro mają się doskonale, a grono ich autorów konsekwentnie się poszerza. Warto tu podkreślić, że tego typu książki kryminalne stały się polską specjalnością. Na jakich autorów warto zawrócić uwagę?


Konrad Lewandowski i przygody Drwęckiego

Okres międzywojenny zainspirował Konrada Lewandowskiego do stworzenia serii książek z komisarzem Drwęckim w roli głównej. Dzięki temu możemy rozwiązywać kryminalne zagadki, a jednocześnie odkrywać specyfikę dawnej Warszawy.


Kryminalne zagadki Lwowa i Breslau

Marek Krajewski, który stworzył Popielskiego i Mocka, zabiera swych czytelników do świata, którego już nie ma. Wielokulturowy Lwów, przedwojenny Wrocław - oto miejsca, w które stają się rewelacyjnym tłem dla opowieści o zbrodni i karze. Wraz z Eberhardem Mockiem przemierzamy mroczne zaułki niemieckiego miasta Breslau, wraz z Edwardem Popielskim wędrujemy uliczkami Lwowa - miasta zamieszkiwanego przez Polaków, Ukraińców i Żydów. I choć nasza uwaga skupiona jest na wątku kryminalnym, zdobywamy wiele cennych informacji na temat tych pięknych miast i ich przeszłości.


ksiazkoweeldorado   
lut 16 2016 Gdzie szukać tanich książek?
Komentarze (0)

 

Jedną z przyczyn, dla których poziom czytelnictwa w Polsce od wielu lat spada, są ceny książek. Chcąc kupić niedawno wydaną powieść popularnego autora, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych. Nie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o podręczniki akademickie, czy nawet szkolne. Zakup tych ostatnich co roku powoduje ból głowy u rodziców uczniów podstawówek, gimnazjów, techników i liceów.


Wciąż jednak są miejsca, w których tania książka jest dostępna. Duże, sieciowe księgarnie organizują np. wyprzedaże, podczas których obniżają ceny niektórych wydawnictw nawet o siedemdziesiąt procent - zjawisko to możemy obserwować zwłaszcza w okresie poświątecznym.

Wyprzedaże organizują również hurtownie i wydawnictwa. W sezonie letnim w prawie wszystkich nadmorskich miejscowościach możemy znaleźć namioty oferujące tanie książki. Oczywiście większość oferowanych przez nie publikacji to tytuły, których nie udało się sprzedać w zwykłej, detalicznej dystrybucji, jednak każdy zagorzały czytelnik z łatwością znajdzie w nich coś dla siebie.


Tanich książek można również szukać na aukcjach internetowych oraz w bibliotekach, które często po zrobieniu inwentaryzacji sprzedają dublujące się egzemplarze za bezcen.

ksiazkoweeldorado